Заробітчани приносять Україні більше користі, ніж інвестори

Останнім часом уряд все частіше згадує про трудових мігрантів. З одного боку, влада намагається їх переписати і «поставити на облік», обіцяють налагодити пенсійне забезпечення. З іншого боку, постійно звучать слова про те, що «ми втрачаємо потенціал», «необхідно повернути наших громадян додому» і «створити умови для гідної оплати праці в Україні». Насправді, владі вигідні трудові мігранти, важкою працею заробляють валюту за кордоном і надсилають її сюди, своїм рідним.

Заробітчани приносять Україні більше користі, ніж інвестори. Це правда?

ХТО СКІЛЬКИ? Нацбанк розраховує на 11 млрд доларів, які повинні перерахувати в цьому році заробітчани. За період з січень за липень цього року українці, що працюють в інших країнах, вже переслали додому 6,35 мільярда доларів.

За минулий рік заробітчани принесли Україні близько 9,3 млрд доларів.

ВАЖЛИВИЙ ФАКТОР. Саме трудові мігранти є одним з головних джерел валюти і найзначнішими інвесторами для України. Їх вплив на платіжний баланс країни настільки відчутно, що НБУ довелося змінити власну методику підрахунку частки приватних банківських переказів. І якщо до 2008 року на грошові перекази заробітчан припадало близько 3,4% від ВВП країни, то тепер цей показник подвоївся.

З миру по НИТЦІ. У 2017 році близько третьої частини всіх переказів в країну справили українці, що працюють в Польщі. З РФ поступіло14,6% переказів, зі Сполучених Штатів – 7,3%. Мігранти, що працюють в країнах Євросоюзу, перерахували додому понад 60% всіх грошових переказів.

За останні роки, зі зрозумілих причин, перекладів з РФ стало в рази менше, а з Польщі, навпаки, більше.

ХТО БІЛЬШЕ? Ще десятиліття тому прямі іноземні інвестиції приносили країні приблизно стільки ж, скільки і переклади заробітчан. Але, починаючи з 2015 року, переважають саме мігрантські переклади.

Наприклад, іноземні інвестори за перші сім місяців цього року принесли країні 1,3 млрд доларів. Але це в п’ять разів менше, ніж перерахували заробітчани за той же час.

ЕКСПОРТ НАС ВРЯТУЄ? Ще одне джерело валюти для країни – експорт товарів і послуг. За минулий рік Україна заробила на експорті 52,3 мільярда доларів, тобто більш ніж в п’ять разів більше, ніж переслали наші громадяни, що працюють за кордоном.

МИ НЕ ОДНІ. Україна залежна від заробітків своїх трудових мігрантів, але не є світовим лідером в цьому питанні. За часткою переказів в ВВП країни ми знаходимося десь між Сербією і Латвією. Якщо судити за сумою переказів на душу населення, то сусідами України в рейтингу є Словенія і Македонія.

Перейти до панелі інструментів