Чому Велика Британія не впроваджує жорстких обмежень у боротьбі з коронавірусом

Прем’єр Великої Британії Борис Джонсон закликав старших осіб зі слабким здоров’ям не їздити в круїзи, хворих — залишатись удома впродовж тижня, а школи — скасувати поїздки учнів за кордон. Уряд збирається закликати всіх літніх людей залишатись удома, і сподівається на те, що решта населення сформує «колективний імунітет» від хвороби.

чому Велика Британія не впроваджує жорстких обмежень у боротьбі з коронавірусом

А недавно уряд почав радити уникати будь-яких не надто важливих соціальних контактів і несуттєвого пересування і радить не відвідувати паби, кінотеатри чи інші місця скупчення людей — фактично це означає їхнє швидке закриття, хоча і не містить прямого наказу.

Проте Сполучене Королівство не закриває кордони, не обмежує велелюдні події, а школярі продовжують навчання. Як британці пояснюють настільки відмінний від сусідніх країн підхід?

Оновлення: Вже після публікації статті, ввечері 16 березня, британський уряд оголосив про додаткові, більш жорсткі, заходи боротьби з коронавірусом: зокрема, всіх британців проситимуть уникати ненагальних соціальних контактів та подорожей і працювати з дому.

Бути готовими до втрат

Станом на 16 березня у Великій Британії зафіксовано 1391 випадок інфікування коронавірусом, 35 людей померло. Реальна кількість інфікованих, за урядовими оцінками, може сягати 10 тисяч.

За словами головного наукового радника уряду Патріка Валланса, країна поки що перебуває в тій самій ситуації, в якій Італія — нинішній епіцентр епідемії в Європі — була чотири тижні тому. За схожих обставин чимало держав вдалися до безпрецедентних кроків — закрили кордони, обмежили зібрання людей, повністю чи частково зупинили навчальний процес.

Але прем’єр-міністр Борис Джонсон обрав інший шлях.

На пресконференції 12 березня прем’єр визнав, що Велика Британія стоїть перед надзвичайним викликом, і попередив, що багато хто передчасно втратить своїх близьких. Джонсон оголосив, що уряд переходить від спроб зупинити захворюваність до «сповільнення поширення хвороби та мінімізації страждань». Тестувати будуть насамперед осіб із тяжкими симптомами, що потраплять до лікарень, та медичних працівників. За оцінками влади, захворіти на коронавірус у країні впродовж наступних 12 місяців може 80% населення.

Прем’єр закликав усіх, хто має навіть найслабші симптоми — кашель чи підвищену температуру — залишатися вдома впродовж 7 днів. Він попросив осіб віком більше 70 років не відправлятися в круїзи, а школи — скасувати популярні в Британії групові поїздки за кордон. І наразі все.

Найближчими днями уряд також попросить всіх вразливих до хвороби осіб — віком вище 70 років, вагітних, хронічно хворих — залишатись вдома впродовж наступних 12 тижнів або довше.

Такі м’які кроки, хоч і отримали підтримку частини фахівців, зробили уряд мішенню для критики. Опозиція на чолі з лейбористами закликала владу пояснити, чому Велика Британія вибрала настільки відмінну від сусідніх країн стратегію.

Колишній міністр охорони здоров’я Джеремі Гант занепокоєний, що влада утримує відкритими школи і не забороняє великі зібрання. Він закликає взяти приклад з Таїланду та Сінгапуру, де вдалося призупинити поширення вірусу.

Втім влада підкреслює, що її план боротьби з вірусом має наукове підґрунтя.

Коронавірус із нами надовго: ідея колективного імунітету

В основі рішень уряду лежить припущення, що вірус із нами — надовго і що ймовірність розробки вакцини впродовж року-півтора не є дуже високою — адже вакцин від інших коронавірусів наразі не створили.

Патрік Валланс, що відповідає за наукове обґрунтування боротьби з коронавірусом, розповів у інтерв’ю BBC: вірус може стати щорічною сезонною інфекцією. На його думку, уряд повинен зосередитись на тому, щоби згладити пік захворюваності — але не розраховувати повністю її позбутися:

«Ми хочемо уникнути того, щоб багато людей захворіло одночасно — наша система охорони здоров’я може не впоратись. Водночас наша мета — створити певний колективний імунітет, скориставшись тим, що переважна більшість людей легко переносить хворобу. Коли багато людей перехворіє і матиме імунітет до хвороби, її поширення послабиться. Також ми захистимо найбільш вразливих до неї».

Валланс наголошує: якщо подавити захворюваність жорсткими кроками зараз, після послаблення обмежень вона може знову різко підскочити. Причому в найменш слушний момент — наприклад, узимку, коли навантаження на медичну систему є найвищим.

На думку радників Джонсона, такі кроки, як закриття шкіл, кордонів та заборона велелюдних зібрань, привертають увагу — але є малоефективними. За словами Валланса, «передача вірусу переважно відбуваються в малих зібраннях — у колі родичів, на зустрічах з друзями тощо».

Радники Джонсона також вважають, що якщо надто довго утримувати суворі обмеження, це з часом викличе втому. Принаймні частина населення буде шукати шляхи обійти заборону, що може звести ефективність нанівець. При цьому економічні та соціальні наслідки обмежень будуть значними.

Експерт Саутгемптонського університету Майкл Хед попереджає: британці звикли контролювати своє щоденне життя і не погодяться на довгострокові обмеження свободи: «Вже зараз складно очікувати злагодженої поведінки при покупці туалетного паперу. Що тоді говорити про довготривале дотримання суворих правил, якщо буде потреба надовго залишитись удома?»

Патрік Валланс не заперечує, що більш жорсткі заходи можуть запровадити в майбутньому. Але щоб вони були максимально ефективними, до них удаватимуться лише у випадку очевидної потреби.

Наразі аналітичні команди уряду ретельно зважують недоліки та переваги різних обмежень, в тому числі їхній вплив на економіку. Наприклад, Валланс говорить, що немає доказів того, що школи відіграють важливу роль у поширенні коронавірусу. Натомість, як повідомляє The Guardian, за даними одного із досліджень, закриття шкіл лише на 4 тижні може коштувати економіці 3% ВВП. Адже мільйони сімей шукатимуть альтернативу для догляду за дітьми, що скоротить наявну робочу силу.

Особливо це стосується працівників медичної сфери. Майже половина сімейних лікарів у Англії та Уельсі має вік 30-45 років, у більшості — діти шкільного віку.

Крім того, звільнені від навчання школярі можуть і далі зустрічатися між собою, а також наражатимуть на ризик хвороби своїх дідусів та бабусь.

Альтернативою може стати рішення залишити відкритими школи лише для тих дітей, чиї батьки зайняті у ключовій для країни діяльності. Так поки що вчинили Бельгія та Австрія.

І Джонсон, і його радники підкреслюють, що мета колективного імунітету — зберегти життя, захистити вразливих і сповільнити хворобу, щоб дати шанс Національній службі охорони здоров’я. Але радники говорять, що імунітет до хвороби, ймовірно, формується — принаймні короткостроково — і що випадки повторного захворювання трапляються з різними хворобами, але є дуже рідкісними.

Критика: надто сміливі припущення та неетичність

Деякі з рішень уряду знайшли підтримку серед частини медиків та фахівців з епідеміології. Втім чимало вчених закликають владу негайно оприлюднити повне наукове обґрунтування своєї стратегії та запровадити більш жорсткі заходи.

Фахівці звертають увагу: ми надто мало знаємо про коронавірус, щоб говорити про успіх такої стратегії. Уряд розраховує, що переважна більшість хворих перенесе легку форму хвороби, госпіталізації потребуватиме 14,7% хворих, а смертність сягатиме 0,6%.

Влада вважає, що Національна система охорони здоров’я (NHS) впорається з таким навантаженням. Проте якщо розрахунки виявляться неточними, медична система може опинитися на межі. Через хронічне недофінансування в останні 10 років NHS порівняно слабко забезпечена апаратами штучної вентиляції легень. Їх у країні 5 тисяч — на 300 менше, ніж в Італії, та вп’ятеро менше, ніж у Німеччині. Джонсон сподівається терміново закупити велику кількість, але часу не так багато.

Підхід Великої Британії також іде врозріз із позицією голови Всесвітньої організації з охорони здоров’я (ВООЗ) Тедроса Гебрейсуса. Він закликає вживати всіх можливих заходів, щоб максимально зупинити поширення хвороби: «Не лише тестувати. Не лише відслідковувати контакти хворих. Не лише карантин. Не лише обмеження соціальної взаємодії. Робіть усе це».

Колишній директор ВООЗ Ентоні Костелло ставить під сумнів етичність британського підходу, що наражає на ризик сотні тисяч осіб — тоді як можливий виграш є дуже непевним. Невідомо, наскільки стійким є імунітет від хвороби — повідомляють про можливі випадки повторного зараження вірусом. Костелло запитує, чи не розумнішим є зробити все, щоб стримати захворюваність уже зараз, а також дочекатись висновків з Китаю та інших країн, де боротися з вірусом почали раніше?

Крім того, низка критиків зауважує: навіть якщо стратегія влади є правильною, уряд повинен наголосити на необхідності ізолювати найбільш вразливих до хвороби, поки здоровіша частина населення переносить хворобу і допомагає створити колективний імунітет. Адже загрозою для старших людей є не лише круїзи.

За прикладом королеви

Чимало британців, установ та компаній не очікували вказівок від уряду і взяли протидію коронавірусу у свої руки.

93-річна королева вперше за 68 років скасовує публічні зустрічі. Університети скасовують іспити та мінімізують контакти між студентами та викладачами, а компанії — планують дистанційну роботу.

Деякі заклади з догляду за людьми похилого віку заборонили будь-які відвідини, щоб захистити від хвороби найвразливіших. Уряд наразі рекомендує не дозволяти візити лише за присутності симптомів хвороби у відвідувачів — щоб уникнути емоційної ізоляції, яка теж може стати ударом для літніх людей.

Сам уряд теж міркує над додатковими обмеженнями. Прем’єр переніс на 2021 рік місцеві вибори, що мали відбутися в Англії та Уельсі 7 травня.

Як стверджує джерело в уряді, влада заборонить велелюдні зібрання людей на кшталт концертів та спортивних подій — аби знизити навантаження на систему швидкої медичної допомоги. Уряд заохочуватиме перехід працівників компаній на віддалену роботу.

Міністр охорони здоров’я Метт Хенкок також розповів, що влада готується ізолювати найвразливіше населення: у найближчі тижні планують значно обмежити соціальні контакти людей старших 70 років на «дуже довгий» термін. Але наскільки жорсткими будуть обмеження — ще не відомо. Повідомляють як про повну відмову від зустрічей з іншими людьми, так і про відмову лише від відвідувань пабів та центрів дозвілля.

З кожною смертю тиск на владу від прихильників більш жорстких обмежень зростає. Проте, як застерігає дослідник Саутгемптонського університету Майкл Хед, важливо, щоб будь-які дії уряду були добре продумані та науково обґрунтовані — а не просто слідували логіці «зробити так, як роблять усі навколо». Прихильні до дій уряду вчені звертають увагу: жодна з країн, в яких удалося призупинити зростання захворюваності, не наважується відмовитися від обмежень — адже коронавірус може швидко повернутися.

Надвечір 16 березня уряд Великої Британії все ж вирішив вдатися до дещо жорсткіших заходів. Громадянам рекомендують залишатися вдома, не відвідувати паби, клуби, театри та інші громадські місця, а в разі контакту з людиною із симптомами зараження — самоізолюватися на 14 днів.

Як і раніше, уряд говорить, що розглядає всі можливі засоби — але хоче задіяти їх у максимально сприятливий час і уникнути негативних побічних ефектів. Але поки — без карантину, без закриття кордонів, без жорстких транспортних обмежень, без прохання залишатись вдома для всіх. Велика Британія все ще реагує на коронавірус м’якше, ніж, приміром, сусідня Ірландія чи Франція.

Перейти до панелі інструментів