Найбагатші країни арабського світу не роблять нічого, щоб допомогти сирійським біженцям

В останні тижні світ зіткнувся з безпрецедентним напливом біженців після Другої світової. Одним з найбільш трагічних епізодів стала смерть трирічного сирійського хлопчика Айла Курди, який потонув з родиною в Егейському морі неподалік від турецького берега на шляху до грецького острова Кос.

Як пише Washington Post, з найбільшою критикою стикаються сьогодні європейські країни, які не можуть знайти єдиного і ефективного методу, щоб впоратися з потоком нелегалів. Деякі країни ЄС критикують за те, що вони згодні прийняти лише невелике число біженців, інші – за вибірковість в реєстрації біженців за релігійною ознакою, віддаючи перевагу християнам. Набагато менше уваги зосереджено на діях багатьох арабських країн Перської затоки, таких як Саудівська Аравія, Об’єднані Арабські Емірати, Кувейт, Катар, Оман і Бахрейн.

Як пише Washington Post з посиланням на дані організації Crisis Group, ці країни не надали притулку жодному біженцю з Сирії. Про це написав у своєму Твіттері і виконавчий директор правозахисної організації Human Rights Watch Кеннет Рот: «Здогадайтеся, скільки сирійських біженців запропонували взяти Саудівська Аравія та інші країни Затоки? Нуль ».

В іншому твітти він підписав карикатуру: «Те, як Саудівська Аравія та інші країни Затоки допомагають біженцям із Сирії»
CN6jgZEXAAE_nYP

Серед з’явилися напередодні фотографій в соціальних мережах, де люди висловлювали свою біль і скорботу з приводу смерті сирійського хлопчика Айла і його сім’ї, був і один знімок, на якому чоловіки в традиційної арабської одязі стоять навколо мертвого Айла. Знизу приписка: біженці, яких прийняли наступні країни: Саудівська Аравія – 0, Кувейт – 0, Катар – 0, Об’єднані Арабські Емірати – 0, Бахрейн – 0.

thumb325_20150904015440715

Це – шокуюча цифра, враховуючи відносну близькість цих країн до Сирії та їх неймовірні ресурси, відзначає Washington Post. У країнах Затоки найбільші в арабському світі військові бюджети і високий рівень життя. Понад те, перелічені країни не просто сторонні спостерігачі. В тій чи іншій мірі Саудівська Аравія, Катар, ОАЕ і Кувейт брали участь в сирійському конфлікті, фінансуючи і озброюючи повстанців і ісламістські угруповання в їх боротьбі з режимом президента Сирії Башара Асада. Жодна з країн Затоки не є учасницею Конвенції ООН про статус біженців, яка визначає поняття «біженець» та права біженців, а також зобов’язує держави-члени захищати їх. Як відзначає видання, громадянам Сирії необхідна віза, щоб в’їхати в перераховані арабські країни. У нинішніх умовах отримати її вкрай малоймовірно. Безвізовий режим з Сирією зберігають тільки Алжир, Мавританія, Судан і Ємен, куди біженці навряд чи попрямують.

На думку редактора новинного видання Quartz Боббі Гоша, країни Затоки теоретично мають більші можливості, щоб прийняти і надати допомогу мігрантам, ніж бідні країни-сусіди Сирії, такі як Йорданія і Ліван. «У регіоні є всі умови для того, щоб в короткий час побудувати будинки для біженців. Залучити до цього потрібно великі будівельні компанії, які зводили чудові хмарочоси в Дубаї, Абу-Дабі, Ріяді », – сказав Гош. «Саудівська Аравія має достатній досвід прийому у себе великого числа людей: щорічно в країну прибувають мільйони паломників, що прямують до Мекки. Немає причин, за якими весь цей потенціал і можливості не могли бути спрямовані на гуманітарні цілі », – додав він. Багато користувачів соціальних мереж закликають до дій. Як відзначає видання, за останній тиждень хештег #Країни_Затоки_повинні_прийняти_сирійських_біженців (#Welcoming_Syria’s_refugees_is_a_Gulf_duty) використовувався більше 33 тисяч разів.

Перейти до панелі інструментів